Ahlsell osti pohjoisruotsalaisen tukkurin
Pohjoismaissa, Virossa ja Venäjällä toimiva Ahlsell-konserni on hankkinut omistukseensa Pohjois-Ruotsissa toimivan automaatiota, valaistusta ja asennusta palvelevan sähkötarvikkeiden tukkumyyjä Elgross’n i Norr AB:n. Elgross’n i Norr tekee noin kahden miljoonan euron liikevaihtoa.
Ahlsell haluaa vahvistua sähkötukkumarkkinoilla.
– Elgross’n i Norr AB:n hankinta vahvistaa asemaamme ja profiiliamme Pohjois-Ruotsissa. Kauppa on hyvää jatkoa aiemmin syyskuussa tehdylle NEA Elmaterial AB:n hankinnalle, sanoo Ahlsellin toimitusjohtaja Göran Näsholm.
Ahlsell-konsernin liikevaihto on noin 2,5 miljardia euroa. Yritys työllistää noin 4300 henkeä, joista 520 Suomessa. Toimipaikkoja Ahlsellilla on Pohjoismaissa yli 250, joista noin 40 Suomessa.
Lue lisää
Katso kaikki
Suunnittelijapalvelut ohjaavat tuotevalintoja – ”Perinteinen laitemyyjä tarkastelee asioita usein laitekohtaisesti”
Flextra panostaa tuotteiden käsiteltävyyteen – ”Asentajat arvostavat helppoutta ja toimintavarmuutta”
