Nimlas hankki LVI Tasaconin omistukseensa
Kaupantekijät Tiina Koppinen (Nimlas), Toni Tarkiainen (LVI Tasacon), Kimmo Lehtonen (Nimlas) ja Jussi Saari (LVI Tasacon). Kuva: Nimlas
Talotekniikkakonserni Nimlas ostaa LVI-urakoitsija LVI Tasaconin. 15 henkilöä työllistävä yritys toimii Etelä-Suomessa. Yrityskaupalla ei ole henkilöstövaikutuksia.
LVI Tasacon on vuonna 2014 perustettu lämpö-, vesi- ja ilmanvaihtojärjestelmien urakointiin keskittyvä yhtiö, jonka toimitilat sijaitsevat Vantaan Viinikkalassa. Vuonna 2024 liikevaihtoa kertyi 8,7 miljoonaa euroa.
Uudis- ja saneerauskohteet painottuvat pääkaupunkiseudulle ja kehyskuntiin. Yritys on erikoistunut logistiikka- ja varastorakennuksiin sekä liiketila- ja toimitilarakentamiseen. LVI Tasaconilla on osaamista myös arvokiinteistöjen vaativissa saneerauksissa. Viime vuosina yritys on ollut mukana myös datakeskusrakentamisessa.
– Mitä isompi ja korkeampi halli, sitä sopivampi kohde on meille. Etenkin, jos sen sisällä on vielä mieletön määrä tekniikkaa, kuten konesaleissa, LVI Tasaconin toimitusjohtaja Toni Tarkiainen kertoo.
