Espoon suurkohteet valmistuivat – Talotekniikan ratkaisuilla katetaan sähkönkulutusta

Kerrostalot saatiin valmiiksi etuajassa.

Sepänkallio on uusi asuinalue Espoossa. Jatkeen rakentamat asunnot ovat alueen ensimmäiset. Kuva: Jatke Uusimaa

Jatke Uusimaa on urakoinut TA-Yhtiöille merkittävän suuren asuntokokonaisuuden Espoon Sepänkallioon. Kyseessä on sekä Jatkeelle että TA-Yhtiöille suurin yksittäinen asuntohanke tähän mennessä.

Kaksi uutta asuntokohdetta valmistui samaan kortteliin, osoitteisiin Gerkinkartano 2 ja Hehkutie 1, molemmat ennakoitua aikaisemmin.

Gerkinkartano 2 on vuokrakohde, jossa on yhteensä 110 erikokoista asuntoa. Hehkutie 1 taas on asumisoikeuskohde, jossa on 141 asuntoa.

Kaikissa rakennetuissa asunnoissa on koneellinen jäähdytys. Talojen katoille on asennettu aurinkopaneeleita, joiden tuottamalla sähköllä katetaan kiinteistöjen sähkönkulutusta. Hehkutie 1 lämpiää maalämmöllä, josta saadaan myös jäähdytykseen tarvittava energia.

Lue lisää

Katso kaikki