Schoeller Allibertin tuotantotoiminnot Wiitalle
Schoeller Allibert Oy ja Wiitta Ky ovat sopineet liiketoimintakaupasta, jossa Schoeller Allibertin Suomen Heinolassa sijaitsevat tuotantotoiminnot siirtyvät Wiitta Ky:lle 1.8.2013 alkaen. Kaupan myötä Wiitta valmistaa Schoeller Allibertille kiertäviä muovisia pakkausjärjestelmiä alihankintatuotantona.
Schoeller Allibert on maailman suurin kiertävien muovisten pakkausratkaisujen valmistaja. Wiitta Ky on vuonna 1972 perustettu muovi- ja kumituotteita valmistava perheyritys, jonka tehtaat sijaitsevat Heinolassa ja Kuivaniemellä.
Schoeller Allibertin kaikki Heinolassa työskentelevät 20 tuotannon, varastonhallinnan ja laadunvarmistuksen ammattilaista siirtyvät Wiitta Ky:n palvelukseen. Wiitan työntekijöiden määrä lisääntyy nykyisestä 11:stä 31:een.
Alihankintaan siirtyminen lisää sopimuskumppaneiden mukaan joustavuutta ja yrityksen kilpailukykyä kestävän liiketoiminnan markkinoilla.
– Meillä on paljon paremmat mahdollisuudet palvella asiakkaitamme Pohjois-Euroopassa tuotantokapasiteettimme uudelleen optimoinnilla, sanoo Schoeller Allibert Oy:n toimitusjohtaja Jari Väisänen.
– Nyt on hyvä aika ottaa seuraava askel. Odotamme tiivistä yhteistyötä Schoellerin Allibert Oy:n kanssa. Yrityksemme on vakaalla pohjalla ja kehitämme koko ajan uutta. Tämän kaupan myötä laajennamme toimintaamme uusille teollisuuden aloille, sanoo Wiitta Ky:n toimitusjohtaja Wille Viittanen.
